druga zajednička akcija - Papuk
Slavonskog planinarskog saveza i Planinarskog saveza Vojvodine
Susret se održava 19. i 20. 09. 2015. u organizaciji Slavonskog planinarskog saveza na Papuku, izletište Jankovac i po Slavonskom planinarskom putu (SPP)
Slavonski planinarski put ima 35 kontrolnih tačaka i dug je oko 300 km. Obilazi slavonski gorski prsten: Papuk, Psunj, Požešku goru, Dilj goru i Krndiju. Osnovan je 1957., kao prva planinarska transverzala u Hrvatskoj. Mi ćemo obići ukupno 3-5 kontrolnih tačkaka, u zavisnosti od raspoloženja i hodačkim sposobnostima grupe.
Program susreta:
Subota, 19.9.2015.
11,00 - dolazak u Slatinski Dranovac – kratka pozdravna reč i polazak prema Jankovcu Jungovom stazom: Slatinski Drenovac – stari grad Klak – Jankovac, 2:00 sata hoda (autobus odlazi na Jankovac).
13,00 – 14,00 odmor i ručak (iz ranca ili u planinarskom domu).
14,00 – informacije o Jankovcu danas i osnovnim informacijama o Parku prirode Papuku. Obilazak Grofove staze - najvažnije lokacija na Jankovcu: jezera - izvor Jankovačkog potoka – grob grofa Jankovića – Maksimova špilja – Staklarsko groblje – slap Skakavac i kanjon Kovačice ( staza se prelazi za 45 minuta a ako se zadržavamo na mestima koja obilazimo i dvostruko duže).
17,00 – 20,00 – slobodno vreme za uživanje i večeru (iz ranca ili u planinarskom domu – kuhinja radi do 20,00 sati).
od 20,00 sati – planinarski dom Jankovac – predavanje o lokaciji Jankovac i planinarima na Jankovcu, s posebnim osvrtom na 120 godina od osnivanja prvog planinarskog društva u Osijeku i Slavoniji ( izlet koji je prethodio tom osnivanju je bio upravo na Jankovacu – 1895. godine) – nastavak večeri uz neformalno druženje.
Nedjelja, 20.09.2015.
8,00 – polazak u šetnju sa grupom slavonskih planinara koja etapno obilazi Slavonski planinarski put: etapa KT28 Jankovac(475m) – KT 29 Ivačka glava (913m) – KT 30 Papuk (954m -na sam vrh se ne može zbog vojnog objekta) – KT31 Lom (887m)– KT 32 Novo Zvečevo (460m). Cela deonica se prelazi za 7-8 sati. Planinari iz PSV bi zajedno pešačili do Papuka (nedaleko od vrha Papuka) i onda se vratili do Jankovca drugim putem (4-5 sati hoda).
14,00 – ručak na Jankovcu (iz ranca ili u planinarskom domu)
16,00 – završetak susreta
Napomena: moguće su manje korekcije u programu koje će biti dostavljene najkasnije 10 dana prije Susreta.
Noćenje u planinarskom domu Jankovac na Jankovcu košta, za planinare, 71,00 kn (oko 9,50 eur) s boravišnom taksom. Obavezno poneti planinarsku knjižicu sa plaćenom markicom za 2015.godinu, jer je cena za neplaninare mnogo veća.
Hrana: kuhinja u domu radi svakodnevno do 20 sati i sprema kvalitetna jela: gotova i po narudžbi, plaćati se može u kunama i eurima. Gotova jela (s kašikom: pasulj, čorbanac, čorba s mesom divljači i sl. ) koštaju cca 3-5 eura. Za grupu je potrebno dogovoriti okviran broj porcija nekoliko dana unapred kako bi bilo dovoljno za sve). Prilikom prijave na akciju prijaviti se organizatoru ako ste zainteresovani za usluge ishrane u planinarskom domu Jankovac na Jankovcu. Konzumiranje vlastite hrane u prostoru restorana nije dopuštena.
Ulaznica za Park prirode košta 20,00 kn za planinare.
Srednji kurs je približno 1 eur=7,60 kn
Dnevnik Slavonskog planinarskog puta košta 50 kn, u njemu je i osnovni vodič.
Svi učesnici će dobiti besplatan Karton Susreta za uspomenu a u njemu će biti mesta za prigodni pečat kao i za pečate KT SPPa koje ćemo obići. Ti pečati će se priznati kao dokaz za overu u dnevniku, za one koji ga sada ne kupe.
POLAZAK: u subotu 19.09.2015. godine u 6,00 sati kod lokomotive, ispred Železničke stanice u Novom Sadu, u 7,40 iz Subotice ispred planinarskih prostorija ZPK "Spartak" I u 8,45 iz Sombora ispred glavne autobuske stanice.
POVRATAK: u nedelju 20.09.2015. godine u večernjim satima, do 23 sata.
OPREMA: planinarska, prilagođena vremenskim uslovima (planinarske cipele, ranac, kačket, kabanica, kamašne, važeći pasoš, planinarska knjižica sa plaćenom markicom za 2015. godinu, overena zdravstvena knjižica).
HRANA: iz ranca ili u planinarskom domu o ličnom trošku.
SMEŠTAJ: u planinarskom domu Jankovac na Jankovcu. Smeštaj je u višekrevetnim sobama. Kupatila su zajednička.
PREVOZ ׃Autobusom ili mini busom.
CENA: 35 evra(po srednjem kursu Narodne banke Srbije da dan uplate). Obavezna akontacija prilikom prijave u iznosu od 30 evra. U cenu je uračunat prevoz luksuznim mini kombijem ili autobusom, noćenje, međunarodno putno zdravstveno osiguranje, ulaznica u Nacionalni park prirode na Papuku, organizacioni troškovi. Sve druge troškove učesnici snose sami po već gore navedenim cenama, po svom izboru.
PRIJAVE: kod Gorana Zubića na sastancima PSD Železničar, u Novom Sadu, svakog četvrtka od 19 do 20 sati, na telefon 063/8250-805 ili putem emaila na goran.zubic@studio-moderna.com. Rok za prijavu je do 12.septembra ili do popune autobusa(50 mesta). Prilikom prijave prijaviti I broj pasoša zbog izrade međunarodnog putnog osiguranja.
NAPOMENA 1: svaki učesnik ide na sopstvenu odgovornost u skladu sa pravilnikom o bezbednosti Planinarskog saveza Srbije. Za eventualne zdravstvene probleme koji se ne prijave vodiču pre polaska na akciju, vodič ne snosi odgovornost. Moguća je korekcija plana, i toka samog izvođenja akcije, u zavisnosti od vremenskih uslova i nepredviđenih okolnosti.
NAPOMENA 2:
Park prirode Papuk se smestio u gorskim šumskim predelima Papuka, a parkom prirode je proglašen 23. aprila 1999. Površina: 336 km2. Najviši vrhovi: Papuk 953 m/nm, Ivačka glava 913 m/nm. 2007. godine Papuk je zbog vrednog geološkog nasleđa postao deo evropske i svetske asocijacije geoparkova i prvim geoparkom u Hrvatskoj — Papuk Geopark.
Glavno obeležje istočnog dela Hrvatske – Slavonije - su nizinske ravnice s velikim kultiviranim područjima. Iz te ravnice, koja je nekad bila dno Panonskog mora, izdižu se planine na gotovo hiljadu metara nadmorske visine. Jedna od tih planina je i Papuk - najlepša planina u Slavoniji.
Geomorfološke, klimatske i vegetacijske karakteristike Parka prirode Papuk osiguravaju odlična prirodna staništa za brojne biljne i životinjske vrste. Šumska vegetacija pokriva više od 96% područja. Dominantna vrsta drveća je bukva. Ovde žive gotovo svi predstavnici srednjoevropske faune, no pre 200 godina ovo je područje također bilo nastanjeno medvedima, vukovima i risovima. Danas su guste šume Papuka stanište i utočište jelena, srna, divljih svinja, lisica i kuna... Papuk pruža odlična staništa i brojnim vrstama ptica i Međunarodno je vrlo važno područje za ptice. Ponor Uviraljka je važno zimovalište za šišmiše. Gotovo 1300 vrsta biljaka (više od četvrtine cele Hrvatske flore) raste na Papuku. Najugroženije i zaštićene vrste biljaka rastu na travnjacima i drugim nešumskim područjima.
KP Zrenjanin nece organizovati odlazak na ovu akciju, vec ako neko zeli da ide, moze da se sam organizuje!